Bugüne kadar bazı üçüncü parti firmaların ürettiği USB bellek boyutundaki bilgisayar çözümlerine bir yenisi de Asus ve Google işbirliği ile geldi. 

Chromebit adı verilen USB bellek boyutundaki bilgisayar, televizyon ve monitöre takılarak kullanılılıyor. HDMI portunu kullanan cihazda 2 GB RAM, Rockchip 3288 işlemci, 16 GB depolama kapasitesi, USB 2.0 çıkışı, Wi-Fi ac desteği ve Bluetooth 4.0 gibi özellikler bulunuyor. 

Yaz aylarında satışa sunulması beklenen Chromebit’in fiyatı 100 dolar olarak açıklandı. Cihaz, takıldığı televizyon ve monitörlere bilgisayar olarak kullanılabilme özelliği kazandırıyor. İşletim sistemi olarak Chrome kullanacak olan cihazla ilgili açıklama yapan Google, testlerin halen devam ettiğini ve nihai ürünün önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacağını ifade etti. 

Yeni değil

Televizyon ya da monitöre takılarak bilgisayar özelliği kazandıran USB bellek boyutundaki cihazlar yeni değil. Özellikle Çin’li üreticilerin onlarca farklı cihazı piyasada bulunuyor. Çeşitli fiyat aralıklarına sahip olan bu cihazların hemen hemen hepsi Android işletim sistemi kullanıyor. Yeni piyasaya sürülen ürün ise Chrome işletim sistemini kullanan ilk cihaz olma özelliğini taşıyor. 

Kaynak: Google ve Al Jazeera