Ýletiþim
   0542 218 2342
Mail
   info@ysmmedia.com

Ysm Media /
Domainler Kime Bağlı? Kimindir?

http://sorgulama.biz.tr/wp-content/uploads/2014/10/domain-sorgulama.jpg

Domainler Kime Bağlı?

Domainlerin kime bağlı olduğunu herkes merak etmiştir, bütün domain paralarını kim alıyor İnceleyelim...

Domain konusunda en yetkili kurum www.icann.org ' tur. Icann şu an Amerikan yönetimine kısmen bağlı ve özerkleşme çalışmaları sürüyor. Amerikalılar tabii şu anki halinden memnun ama diğer ülkeler değil.

Kaydedici, yani registrar dediğimiz firmalar icann den lisans alıyorlar. Örneğin godaddy.com sitesine gittiğinizde "icann accredited" diye logo görürsünüz. Siz domaini herhangi bir firmadan kaydettiğiniz an whois sunucu denilen bilgi merkezlerine bu bilgi iletiliyor. Çoğu zaman kaydedici firmanın kendi whoisserveri olur. Whois server bir domain hakkında belli başlı bilgilerin kaydedildiği bir veri tabanıdır.

Bu sunucular sürekli bilgilerini güncelliyorlar ve başka bir sunucuda kayıtlı olan bir domaini boşta göstermemiş oluyorlar. Böylece kayıtlı bir domain başkası tarafından alınamıyor. Merkezi whois sunucusunda domain sahibi kayıtlı görünür.

Merkezi whois sunucusu nerede?

Bunlar alan adı uzantısına göre değişiyor. Örneğin .com ve .net alan isimleri için verisign şirketinin whois sunucusu merkezi sunucudur. Kayıt firmaları bilgileri oradan alır ve oraya verir.

Versign nereye bağlı?

Verisign şirketi icann isimli kuruma bağlı ve icann tarafından .com ve .net uzantılarını yönetmesi için görevlendirildi.

icann nedir?

icann domain konusunda dünyada en yetkili kurumdur. Bütün domain kayıt şirketleri icann lisansı ile çalışırlar. icann lisans vermezse çalışamazlar ancak lisanslı bir şirketin bayisi olabilirler. Örneğin netlojik hostcini isimtescil ve Türkticaret birer bayidir. Godaddy ise icann lisanslı bir firmadır.

icann kime bağlı?

icann kimseye bağlı değil. İlk göreve geldikleri zaman Amerikan Ticaret Bakanlığı icann kurumuna bu görevi verdi. Amerikan Ticaret Bakanlığı ile icann arasında yapılan sözleşme ile icann bu görevi yürütmektedir. Ancak Birleşmiş Milletler ileride icann kurumundan bu görevi devralmak istiyor. Şu an durum belirsiz. icann domain konusunda her kararı verir. Hangi uzantılar açılacak (örneğin .tr veya .eu uzantılarının açılması) ve bunları kim yönetecek icann belirler. Icann yabancı ülkelerin yetkilileri ile her zaman görüşmeler yaparak onlarla birlikte karar alır. Domain kayıt şirketleri icann tarafından denetlenir ve lisanslanır. Domain kaydını yaparken girilen bütün bilgiler o alan adını yöneten kurumda (örneğin versign) depolanır. Böylece .com satan bütün şirketler verisign üzerinden sorgulama yaparlar ve domain boştaysa satabilirler. Doluysa satamazlar. Eğer merkezi sistem olmasaydı domain dolu mu boşta mı anlayamazdık.

Ayrıca icann domain mahkemeleri konusunda da karar verir. Farklı uzantılara göre farklı mahkemeler icann tarafından görevlendirilmiştir. Sadece bu mahkemelerin verdikleri kararlar domain konusunda geçerlidir.

Farz edelimki biri mailinize girip domain bilgilerinizi öğrenmiş, ordan EDD key falan hepsini bulmuş etmiş domaininizi transfer etti veya bilgilerinizi değişitrdi. bu durumda sizin yapmanız gereken ICANN a ikametgah ınızı postalamak çünkü domaini alırken ilk girdiğiniz adres çok önemlidir. Bu adresi sallamasyon olarak girerseniz domaininizi elinizden alırlarsada bişey yapamazsınız. Fakat adresiniz doğruysa direk hiç bir firma ile muhattap olmadan ikamet senedinizi onlara postalayıp direk onlarla muhattap olursanız sonunda domaininizi almış olacaksınız.

 

Kaynak : Google

arama motorlarıyla %100 uyum
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO); web sitenizin anahtar kelimeler ile arandığında Arama Motorlarında ilk sayfada, Üst sırada Çıkmasını sağlayan web sitesi iÇi ve web sitesi dışında yapılan uygulamalardır.
kolay iÇerik gÜncelleme
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO); web sitenizin anahtar kelimeler ile arandığında Arama Motorlarında ilk sayfada, Üst sırada Çıkmasını sağlayan web sitesi iÇi ve web sitesi dışında yapılan uygulamalardır.
responsive web tasarım
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO); web sitenizin anahtar kelimeler ile arandığında Arama Motorlarında ilk sayfada, Üst sırada Çıkmasını sağlayan web sitesi iÇi ve web sitesi dışında yapılan uygulamalardır.